مقالات

10 تا از نکات طلایی برای جوشکاری پلی اتیلن

نکات جوشکاری پلی اتیلن

نکات جوشکاری پلی اتیلن

جوشکاری لوله های پلی اتیلن یکی از مسئولیت های ساخت، نگهداری، تعمیر و حذف لوله ها در خطوط لوله کشی است. برای انجام این کار باید بر تکنیک های اتصال لوله ها و عوامل موثر بر کیفیت اتصال مسلط باشید. لازم است از ابزارهای مناسب این کار استفاده کنید تا به بهترین صورت جوشکاری لوله های پلی اتیلن را انجام دهید. نکات جوشکاری پلی اتیلن بسیار مهم است.

در هنگام جوشکاری پلی اتیلن باید به نکات جوشکاری پلی اتیلن توجه ویژه ای داشته باشید. زیرا برای جوشکاری لوله های پلی اتیلن باید اصول و تکنیک های خاصی را رعایت کنید. در این مقاله از پودسان نکات طلایی جوشکاری پلی اتیلن به شما معرفی می شود.

 

1. آماده سازی سطح لوله ها

اولین نکات جوشکاری پلی اتیلن، آماده کردن سطح لوله ها برای جوشکاری است. سطح لوله ها باید تمیز و خشک باشد و از هرگونه آلاینده و ذرات به طور کامل پاک شود. برای تمیز کردن سطح لوله ها از پاکسازی مکانیکی می توانید استفاده کنید. پاکسازی سطح لوله یکی از نکات جوشکاری پلی اتیلن است که باید توجه ویژه به آن داشته باشید.

پاکسازی مکانیکی با استفاده از یک غلطک انجام می شود. این وسیله لوله ها را صاف و یکدست می کند و آلاینده ها را به طور کامل از سطح لوله پاک می کند. یکی دیگر از روش های پاکسازی لوله، شست و شو با مواد شیمیایی است. از شوینده های مخصوص لوله برای شستن کامل لوله ها می توانید استفاده کنید.

 

2. کنترل های قبل جوشکاری

قبل از شروع جوشکاری باید کنترل هایی انجام دهید تا جوشکاری شما باکیفیت انجام شود. این کنترل ها شامل موارد زیر است:

 • کالیبره بودن دستگاه جوش شما
 • کنترل حلال و پارچه مورد استفاده شما
 • عمود بودن سطح برش لوله
 • سالم بودن اتصال لوله

 

مراحل جوشکاری پلی اتیلن

 

“از انواع گیوتین پلی اتیلن مجموعه ما دیدن نمایید”

 

3. استفاده از تجهیزات مناسب

برای جوشکاری پلی اتیلن از تجهیزات و ابزارهای مناسب جوشکاری استفاده کنید. هرچه قدر لوازم شما با کیفیت تر باشد، کیفیت و استحکام جوش افزایش می یابد. از دستگاه های جوش بات فیوژن، دستگاه الکتروفیوژن و دستگاه جوش اکسترودر می توانید استفاده کنید.

 

4. انتخاب دما و فشار مناسب

با توجه به روشی که برای جوشکاری انتخاب می کنید، به دما و فشار جوشکاری نیز باید دقت کنید. برای بهبود کیفیت جوش لوله ها لازم است به دما و فشار مناسب با روش جوشکاری توجه زیادی داشته باشید. اگر از دما و فشار نامتناسب استفاده کنید، ممکن است به لوله ها آسیب برسانید و یا جوشکاری به صورت باکیفیت انجام نشود. پس به این نکات جوشکاری پلی اتیلن توجه داشته باشید.

 

5. علامت گذاری عمیق فرو رفتگی

از دیگر نکات جوشکاری پلی اتیلن می توان به علامت گذاری با یک ماژیک مناسب اشاره کرد. شما می توانید با استفاده از یک ماژیک مناسب برای اطمینان از اتصال صحیح لوله و اتصال، علامت گذاری کنید تا دقیق جوشکاری پلی اتیلن را انجام دهید.

 

6. همراستایی لوله و اتصال

لوله و اتصال لازم است هم راستا باشند. این یکی دیگر از نکات جوشکاری پلی اتیلن است. شما می توانید برای انجام این کار از ابزارهای مخصوص همراستایی استفاده کنید.

 

7. اتصال اجزای جوش

لوله و اتصال لازم است با دقت و بدون هیچ گونه لقی در یکدیگر قرار بگیرند. سپس دستگاه باید بر روی اتصالات قرار گرفته و جوشکاری انجام شود.

 

8. کنترل جوش

بعد از اتمام فرایند جوشکاری ملاحظاتی را باید انجام دهید. این یکی از نکات جوشکاری پلی اتیلن است که باید دقت زیادی در آن داشته باشید.

 • در صورت وجود هر نقصی در فرایند جوشکاری، باید مجددا جوشکاری را انجام دهید.
 • رعایت نکات ایمنی و دستورالعمل های ارائه شده می تواند در جوشکاری سریع و باکیفیت شما نقش داشته باشد. این دستورالعمل توسط سازنده دستگاه جوش صادر می شود.
 • در زمان سرد شدن به هیچ عنوان نباید گیره ها باز شوند.
 • به مدت بیست دقیقه لوله ها را می توانید جابجا یا دفن کنید.
 • به میزان دو ساعت باید اجازه دهید زمان سرد شدن سوم انجام پذیرد.
 • پس از اتمام جوشکاری نباید هیچ گونه تغییر حالتی مانند سوراخ شدن لوله یا دو پهن شدن اتصال مشاهده شود.

 

کار جوشکاری پلی اتیلن

 

9. کنترل کیفیت

پس از اینکه کار جوشکاری شما به اتمام رسید، باید آزمون های کنترل کیفیت مناسب انجام شود. ارزیابی هایی مانند بازرسی ظاهری یا چشمی، آزمون مایعات نافذ برای تشخیص ترک در جوشکاری انجام می شود. آزمون هیدرواستاتیک از دیگر آزمون هایی است که در کنترل جوشکاری انجام می شود.

 

10. نکات ایمنی در جوشکاری پلی اتیلن

 • قبل از شروع جوشکاری باید از تمام تجهیزات ایمنی مانند دستکش، لباس کار، و کفش ایمنی استفاده کنید.
 • باید از دستگاه جوش الکتروفیوژن استفاده کنید و در محیطی عاری از هرگونه مواد قابل اشتعال فرایند جوشکاری را انجام دهید.
 • در صورت وجود خط گاز در نزدیکی محل جوشکاری شما باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از نشت گاز انجام دهید.
 • در صورتی که هر گونه نقص در دستگاه جوش مشاهده کردید، از جوشکاری دست بکشید.
 • با رعایت این نکات می توانید جوشکاری سریع و با کیفیتی داشته باشید و از حوادث احتمالی در حین انجام کار جلوگیری کنید.

 

سخن پایانی

جوشکاری پلی اتیلن یکی از فرایندهای مهم است که باید نکات جوشکاری پلی اتیلن در آن شدیدا رعایت شود. شما می توانید از ابزارهای متنوعی در این کار استفاده کنید تا جوشکاری با کیفیتی داشته باشید. فراموش نکنید که باید از ابزار باکیفیت استفاده کنید. حتما قبل از شروع فرایند جوشکاری سطح را به خوبی تمیز کنید. فشار جوشکاری را چک کنید تا دما و فشار مناسب باشد. از روش مناسب جوشکاری پلی اتیلن بهره مند شوید تا بهترین نتیجه را بگیرید. در صورت وجود هرگونه سوال یا پرسشی از متخصصان پودسان کمک بگیرید تا در اسرع وقت بهترین پاسخ را دریافت کنید.

 

سوالات متداول

 1. لوله های پلی اتیلن چه کاربردی دارد؟

لوله های پلی اتیلن در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی قابل استفاده است.

 1. چگونه پلاستیک پلی اتیلن را به هم وصل کنیم؟

می توان ورق های پلاستیکی نرم، مانند ورق های ساخته شده از پلی اتیلن، را می توان با استفاده از یک ابزار گرم شده به هم جوش داد. ابزار چرخ گرم شده برای جوشکاری دو ورق پلی اتیلن در امتداد یک خط مستقیم استفاده می شود. از این روش می توان برای آب بندی کیسه های پلاستیکی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *